Els salaris de vendes a Europa depenen molt més del lloc i del país del que suggereixen la majoria de benchmarks: segons les dades d’ofertes de feina de TalentUp del 2026, el salari base medià anunciat per a un comercial va de 25.000 € a Espanya a 45.000 € a França, mentre que els account executives s’anuncien entre 45.000 € i 77.500 €. Les vendes són, a més, un dels mercats de contractació més grans d’Europa, amb unes 163.400 ofertes de vendes úniques en 11 països entre gener i setembre del 2026.
Aquest benchmark cobreix els vuit llocs comercials que més contracten les empreses, des dels SDR fins als directors de vendes. Per a cadascun hi trobaràs la demanda per país, el salari base medià anunciat al Regne Unit, França, Espanya, Itàlia i els Països Baixos, amb quina freqüència les ofertes esmenten comissions o OTE, l’amplitud de les bandes, quanta feina és en remot o de camp i quines competències i idiomes demanen les empreses. Està pensat per a les empreses que fixen el salari dels seus llocs comercials i per a les candidatures que volen comprovar si una oferta és justa.
Punts clau
- Els comercials i les vendes de camp són el grup més nombrós (29,5% de les ofertes de vendes), seguits dels responsables i directors de vendes (18,4%) i del desenvolupament de negoci (11,3%).
- Espanya té més ofertes de SDR/BDR que cap altre país de les nostres dades (unes 3.070), gairebé el triple que el Regne Unit, i la meitat de les ofertes de vendes espanyoles demanen un nivell determinat d’anglès.
- Els account executives són els contribuïdors individuals més ben pagats: salari base medià anunciat de 77.500 € a França, 67.500 € als Països Baixos i 47.500 £ al Regne Unit.
- El 34,6% de les ofertes de vendes esmenta comissions, un bonus o retribució variable, del 25,8% a Alemanya al 54,9% al Regne Unit; només el Regne Unit i Irlanda indiquen habitualment una xifra d’OTE.
- Quan una oferta mostra una banda, el màxim acostuma a ser un 27% superior al mínim, i més en vendes de camp (33%).
- Només el 2,5% de les ofertes alemanyes i el 16,8% de les britàniques de vendes inclouen un salari estructurat, així que el salari anunciat continua sent l’excepció.
163.400
ofertes de feina de vendes úniques classificades en 9 grups de llocs
34,6%
esmenten comissions, un bonus o una altra retribució variable
13,7%
de les ofertes de vendes al Regne Unit indiquen una xifra d’OTE, davant de menys del 2% a l’Europa continental
27%
de diferència mediana entre el màxim i el mínim d’una banda anunciada
Font: base de dades d'ofertes de feina de TalentUp, gener–setembre del 2026. Ofertes de vendes úniques en 11 països europeus, excloent-ne el comerç minorista i les agències de selecció.
Llocs de vendes comparats: hunters, farmers i líders
Els títols de vendes són poc homogenis, així que hem agrupat les ofertes segons el que fa realment el lloc. Els hunters capten clients nous, els farmers fan créixer els comptes existents i els líders dirigeixen l’equip. La taula mostra la taxonomia que fem servir en totes les dades següents.
| Grup de llocs |
Funció principal |
Tipus |
Títols habituals a les ofertes |
| SDR / BDR |
Prospectar i qualificar leads, concertar reunions per a qui tanca |
Hunter |
Sales / Business Development Representative |
| Inside sales |
Vendre i atendre clients per telèfon i videotrucada, sovint de manera transaccional |
Hunter / farmer |
Inside Sales Rep, Vertrieb Innendienst, Commercieel medewerker binnendienst |
| Comercial / vendes de camp |
Vendre en un territori o segment assignat, sovint visitant clients |
Hunter |
Sales Representative, Sales Executive, Außendienst, Commercial terrain, Agente commerciale |
| Account executive (AE) |
Gestionar tot el cicle de venda i tancar negoci nou, habitual en SaaS i serveis B2B |
Hunter |
Account Executive, Enterprise AE |
| Account manager (AM) |
Retenir i fer créixer els clients existents mitjançant renovacions, upselling i cross-selling |
Farmer |
Account Manager, Accountmanager, Chargé d’affaires |
| Key account manager (KAM) |
Gestionar els comptes més valuosos o estratègics |
Farmer |
Key / National / Strategic Account Manager, Responsable grands comptes |
| Desenvolupament de negoci |
Obrir mercats, partners o segments nous |
Hunter |
Business Development Manager, Business Developer |
| Responsable / director de vendes |
Dirigir un equip o una regió de vendes i respondre dels objectius |
Líder |
Sales Manager, Head of Sales, Directeur commercial, Vertriebsleiter |
Els llocs d’enginyeria de vendes i venda tècnica (inclosos els títols francesos de technico-commercial) apareixen a les dades de demanda com un grup a part, però no a la taula salarial, perquè la seva retribució segueix més els perfils tècnics que els comercials.
Demanda de feina en vendes a Europa per lloc i país
El volum de contractació comercial a Europa és enorme: unes 163.400 ofertes de vendes úniques en 11 països en els nou primers mesos del 2026, després d’eliminar duplicats, feines de comerç minorista i agències de selecció. La taula mostra els sis mercats més grans.
| Grup de llocs |
Regne Unit |
Alemanya |
França |
Espanya |
Itàlia |
Països Baixos |
11 països |
| Comercial / vendes de camp |
8.320 |
4.810 |
4.480 |
8.640 |
10.220 |
4.300 |
48.210 |
| Responsable / director de vendes |
4.890 |
5.620 |
3.040 |
3.750 |
5.910 |
2.890 |
30.060 |
| Desenvolupament de negoci |
2.980 |
1.130 |
5.470 |
2.400 |
2.710 |
1.460 |
18.450 |
| Account executive |
1.870 |
1.850 |
2.430 |
2.820 |
1.740 |
2.270 |
15.920 |
| Account manager |
2.110 |
1.580 |
1.280 |
2.720 |
1.860 |
2.370 |
15.100 |
| Key account manager |
840 |
1.570 |
1.690 |
1.330 |
1.480 |
720 |
9.730 |
| SDR / BDR |
1.120 |
1.170 |
930 |
3.070 |
780 |
770 |
9.390 |
| Inside sales |
400 |
1.480 |
590 |
1.480 |
900 |
2.160 |
8.430 |
| Enginyeria de vendes / venda tècnica |
560 |
500 |
2.300 |
1.110 |
1.430 |
1.010 |
8.150 |
Ofertes úniques a la base de dades de TalentUp, gener–setembre del 2026, arrodonides a la desena més propera. No és un cens de totes les vacants. Els 11 països inclouen també Portugal, Irlanda, Polònia, Bèlgica i Suècia.
El més destacat:
- Les vendes de camp i de territori continuen dominant. Gairebé tres de cada deu ofertes de vendes són per a comercials, sales executives o vendes de camp, i el percentatge és més alt a Itàlia, on els llocs d’agent i de territori són habituals.
- Espanya és el mercat europeu dels SDR. Amb unes 3.070 ofertes de SDR/BDR, Espanya en té gairebé el triple que el Regne Unit, a més del nombre més gran d’ofertes d’account executive. Molts d’aquests llocs venen a altres mercats: el 49,7% de les ofertes de vendes espanyoles demana un nivell determinat d’anglès i al voltant del 7% demana alemany o francès.
- França lidera en desenvolupament de negoci. «Business developer» és un dels títols de vendes més comuns a les ofertes franceses (unes 5.470 ofertes de desenvolupament de negoci), i França té també el nombre més gran d’ofertes de venda tècnica.
- Alemanya i els Països Baixos contracten inside sales. Vertrieb Innendienst i commercieel medewerker binnendienst són llocs comercials d’oficina consolidats, amb unes 1.480 i 2.160 ofertes respectivament.
Per a la part tecnològica del mateix mercat, consulta la nostra anàlisi de les feines IT més demandades el 2026.
La taula mostra el salari base anual medià anunciat per a cada lloc, a partir de les ofertes amb un salari estructurat. No es mostren les cel·les amb menys de 30 ofertes. Les xifres del Regne Unit són en lliures; la resta, en euros.
| Grup de llocs |
Regne Unit (£) |
França (€) |
Espanya (€) |
Itàlia (€) |
Països Baixos (€) |
| SDR / BDR |
34.300 (n=122) |
40.000 (n=91) |
24.000 (n=233) |
35.000 (n=39) |
48.000 (n=38) |
| Inside sales |
30.000 (n=83) |
38.000 (n=66) |
24.000 (n=118) |
40.000 (n=38) |
39.600 (n=134) |
| Comercial / vendes de camp |
31.400 (n=1.746) |
45.000 (n=282) |
25.000 (n=481) |
36.000 (n=388) |
42.000 (n=203) |
| Account manager |
40.000 (n=311) |
50.000 (n=62) |
27.000 (n=131) |
42.000 (n=67) |
60.000 (n=138) |
| Desenvolupament de negoci |
42.500 (n=474) |
45.000 (n=961) |
36.000 (n=98) |
40.000 (n=125) |
60.000 (n=65) |
| Key account manager |
47.400 (n=92) |
65.000 (n=87) |
40.000 (n=52) |
50.000 (n=36) |
– |
| Account executive |
47.500 (n=210) |
77.500 (n=146) |
45.000 (n=121) |
66.400 (n=68) |
67.500 (n=55) |
| Responsable / director de vendes |
55.000 (n=517) |
65.000 (n=145) |
36.000 (n=102) |
50.000 (n=134) |
72.500 (n=61) |
Mediana del salari anunciat (punt mitjà quan s’indica una banda), ofertes de feina a jornada completa, gener–setembre del 2026. Les cel·les amb n entre 30 i 60 són orientatives.
Com llegir-la:
- Els account executives guanyen més que cap altre contribuïdor individual. A França, Itàlia i els Països Baixos el seu salari base medià anunciat és de 66.400–77.500 €, molt per sobre dels account managers. Moltes ofertes d’AE són d’empreses de programari B2B, i algunes només publiquen l’OTE, cosa que fa pujar aquestes medianes.
- Els farmers cobren més que els hunters júnior. Els account managers i els key account managers estan per sobre dels SDR i d’inside sales a tots els països, cosa que reflecteix més experiència i la responsabilitat sobre ingressos ja aconseguits.
- Espanya és l’excepció a la baixa. El salari base medià anunciat per a SDR i inside sales és de 24.000 €, i només els account executives i els key account managers arriben a 40.000 € o més.
- Els Països Baixos són els que més paguen per la gestió de comptes, amb una mediana de 60.000 € per a account managers i llocs de desenvolupament de negoci. Els salaris mensuals neerlandesos s’anualitzen ×12 i no inclouen la paga de vacances del 8%, així que la diferència real és una mica més gran.
Alemanya i Irlanda no apareixen a la taula. Només el 2,5% de les ofertes de vendes alemanyes inclou un salari estructurat, i les mostres alemanya i irlandesa són petites i estan esbiaixades cap a ofertes de programari ben pagades, així que les medianes serien enganyoses. Si necessites aquests mercats, fes servir un benchmark basat en salaris pagats (consulta com implementar un benchmarking salarial).
Comissions, retribució variable i OTE a les ofertes de vendes
Les vendes són la família de llocs on més importa la retribució variable i, tot i així, la majoria d’ofertes no l’esmenta. A la nostra mostra, el 34,6% de les ofertes de vendes esmenta comissions, un bonus, un pla d’incentius o OTE, i el 13,7% esmenta específicament comissions.
| País |
Esmenten retribució variable |
Esmenten comissions |
Indiquen una xifra d’OTE |
Ofertes a la mostra |
| Regne Unit |
54,9% |
28,3% |
13,7% |
901 |
| Irlanda |
39,4% |
20,2% |
7,9% |
1.160 |
| Països Baixos |
37,5% |
6,5% |
1,9% |
1.232 |
| Portugal |
33,1% |
14,9% |
1,5% |
1.042 |
| França |
31,4% |
13,3% |
0,2% |
1.168 |
| Itàlia |
30,7% |
11,8% |
0,8% |
1.073 |
| Espanya |
29,1% |
12,2% |
0,4% |
1.388 |
| Alemanya |
25,8% |
6,1% |
0,1% |
1.150 |
Per lloc, les ofertes de SDR/BDR són les que més esmenten la retribució variable (43,0%), seguides dels comercials (39,1%) i del desenvolupament de negoci (37,3%). Els account executives (30,5%), els responsables de vendes (28,6%) i els key account managers (25,5%) l’esmenten menys, tot i que a la pràctica gairebé tots aquests llocs tenen retribució variable. Les ofertes de SDR són també les que més indiquen una xifra d’OTE (6,3%).
Melanie French, consultora de vendes B2B a French Sales Solutions que abans va escalar una organització comercial de 75 persones, explica per què el pay mix adequat depèn de si el lloc és de hunter o de farmer:
Melanie FrenchConsultora de vendes, French Sales Solutions
Tot lloc de vendes necessita un component fix i un de variable. […] Un salari 100% fix atrau el talent equivocat. Un lloc de hunter? Planteja’t com a mínim un 50/50 entre fix i comissió. […] Gestió de comptes? Potser és millor un 70/30.
Dues conclusions:
- L’OTE és una convenció anglosaxona. Les ofertes britàniques i irlandeses indiquen habitualment paquets com «£25,000 base + uncapped commission (£37,000 OTE)». Al continent, les ofertes parlen de fixe + variable, Provision, provvigioni o bonusregeling sense donar-ne cap xifra.
- No parlar de la retribució variable et fa perdre candidatures. Si un lloc té un component variable rellevant, digues-ho i dona’n una xifra objectiu. Per dissenyar el pla en si, consulta les nostres guies sobre estructures de comissions de vendes i sobre retribució variable i pay mix per lloc.
Quina amplitud tenen les bandes salarials de vendes?
Quan una oferta de vendes publica una banda, el màxim acostuma a ser un 27% superior al mínim (mediana de 1.508 bandes als països amb dades salarials). Les bandes són més àmplies per als comercials de camp (33%), l’enginyeria de vendes (33%) i els account executives (30%), i més estretes per als key account managers (20%) i inside sales (21%).
| Grup de llocs |
Amplitud mediana de la banda (màxim respecte al mínim) |
Bandes analitzades |
| Comercial / vendes de camp |
33% |
624 |
| Enginyeria de vendes / venda tècnica |
33% |
118 |
| Account executive |
30% |
94 |
| SDR / BDR |
25% |
83 |
| Account manager |
25% |
111 |
| Responsable / director de vendes |
25% |
198 |
| Desenvolupament de negoci |
24% |
147 |
| Inside sales |
21% |
70 |
| Key account manager |
20% |
63 |
La publicació del salari continua sent limitada. El percentatge d’ofertes de vendes amb un salari estructurat és del 16,8% al Regne Unit, el 9,5% a França, el 5,5% a Espanya, el 4,5% als Països Baixos, el 3,7% a Itàlia i el 2,5% a Alemanya. Això canviarà a mesura que els països transposin la Directiva europea de transparència retributiva (termini de transposició: 7 de juny del 2026). Quan s’apliquin les lleis nacionals, les candidatures tindran dret a rebre informació sobre la retribució inicial o la seva banda, per exemple a l’oferta de feina o abans de l’entrevista, i els components variables com les comissions compten com a retribució. Per a una guia pràctica, consulta ofertes de feina amb salari transparent.
Feina en remot, híbrida i vendes de camp
Les vendes continuen sent en bona part una feina presencial i a la carretera. Només entre el 4,5% i l’11,1% de les ofertes de vendes es marquen com a 100% en remot, segons el lloc, amb el màxim en account executives (11,1%) i SDR (8,9%). Les mencions a la feina en remot o híbrida són molt més freqüents: el 34,0% de les ofertes en total, el 60,1% en SDR/BDR i el 51,3% en account executives, però només el 22,8% en comercials.
| Indicador |
Totes les ofertes de vendes |
Més alt |
Més baix |
| Esmenten feina en remot o híbrida |
34,0% |
SDR / BDR 60,1% |
Comercial 22,8% |
| Esmenten feina de camp o visites a clients |
17,8% |
Alemanya 36,7% |
Espanya i Portugal 10,4% |
| Esmenten cotxe d’empresa o ajut per a vehicle |
11,1% |
Alemanya 20,9% |
Portugal 3,0% |
Alemanya destaca en vendes de camp: més d’un terç de les ofertes de vendes alemanyes esmenta Außendienst, desplaçaments per un territori o visites a clients, i una de cada cinc ofereix cotxe d’empresa. Els account managers, els key account managers i els responsables de vendes són els llocs que amb més freqüència inclouen cotxe (al voltant del 15–16% de les ofertes).
Competències i idiomes més demanats a les feines de vendes
En el conjunt de les ofertes de vendes, els requisits més comuns són prospecció i captació de negoci nou (50,8%), un mínim d’anys d’experiència (48,9%), negociació (36,4%) i titulació universitària (34,8%). Les eines pesen més en els llocs de tipus SaaS.
| Requisit |
Totes les ofertes de vendes |
SDR / BDR |
Account executive |
Comercial / camp |
Key account manager |
| Prospecció / negoci nou |
50,8% |
86,9% |
73,4% |
35,3% |
38,4% |
| Anys d’experiència |
48,9% |
41,4% |
68,4% |
40,2% |
56,2% |
| Negociació |
36,4% |
17,0% |
44,3% |
27,7% |
61,1% |
| Titulació universitària |
34,8% |
29,2% |
28,0% |
26,5% |
49,2% |
| Programari CRM |
28,9% |
49,0% |
31,3% |
23,4% |
25,5% |
| Salesforce |
11,1% |
30,9% |
23,6% |
6,9% |
7,0% |
| Experiència en SaaS |
12,8% |
33,8% |
46,9% |
4,6% |
5,9% |
| Carnet de conduir |
10,0% |
0,7% |
3,5% |
15,0% |
8,9% |
Els idiomes marquen la diferència fora del Regne Unit. El percentatge d’ofertes de vendes que demanen anglès amb un nivell determinat (fluid, C1, nivell de negocis, etc.) és del 49,7% a Espanya, el 44,0% a Portugal, el 37,7% a Itàlia, el 34,0% als Països Baixos, el 28,3% a França i el 16,5% a Alemanya. L’alemany es demana en el 27,9% de les ofertes alemanyes, i també en el 6,9% de les irlandeses i el 7,0% de les espanyoles, senyal d’equips comercials multilingües que cobreixen el mercat DACH des de l’estranger.
Per a les candidatures, el perfil amb el salari anunciat més alt combina experiència en tancament, coneixement de B2B o SaaS, disciplina amb el CRM i un segon idioma de negocis.
Per a empreses:
- Fes el benchmark per lloc, no per «vendes». La diferència entre un SDR i un account executive al mateix país sol ser d’1,4–1,9×. Assigna cada vacant a un grup de llocs abans de fixar-ne el salari.
- Fixa primer el salari base i després el variable. Fes servir les medianes anteriors com a referència per al salari base i dissenya el variable a sobre (consulta retribució variable). No facis servir la retribució variable per compensar un salari base per sota de mercat.
- Publica la banda i el variable objectiu. Menys d’una de cada cinc ofertes de vendes ho fa, així que una banda clara més l’OTE t’ajuda a destacar, i és cap on van les normes de transparència salarial.
- Pressuposta segons el mercat, no segons l’any passat. Fes servir dades en temps real per planificar el cost de la plantilla comercial, tal com s’explica a planificació pressupostària de RH amb dades salarials en temps real, i ajusta per país en equips multimercat (benchmarking salarial per a empreses internacionals).
Per a candidatures:
- Compara el salari base d’una oferta amb la mediana del teu lloc i país, i després pregunta pel variable objectiu, la quota i l’historial de pagaments: el salari base i l’OTE són xifres diferents.
- Si una oferta mostra una banda àmplia, la diferència sol reflectir la seniority i la mida de la quota; pregunta on et situaries i per què.
- Comprova el teu propi valor de mercat amb l’eina gratuïta de benchmarking salarial de TalentUp o consulta la nostra metodologia i l’European Salary Benchmark Report.
Fonts
- TalentUp. Base de dades d’ofertes de feina, 1 de gener–30 de setembre del 2026: unes 163.400 ofertes de vendes úniques en 11 països europeus per a la demanda, 8.900 ofertes amb salari estructurat en 5 països per a la retribució i una mostra aleatòria de 9.114 ofertes de vendes amb descripció completa en 8 països per als indicadors de text (consulta la metodologia més amunt).
- Unió Europea. Directiva (UE) 2023/970 sobre transparència retributiva. EUR-Lex.