El benchmarking salarial en temps real consisteix a comparar els teus salaris amb dades de mercat que s’actualitzen de manera contínua, perquè un moviment del mercat arribi a les teves bandes salarials en setmanes o en un trimestre, i no a la revisió salarial anual de l’any següent. No substitueix el cicle anual: en corregeix la principal debilitat, que és que una sola foto l’any no veu què passa mentrestant amb el salari d’alguns llocs.
Aleshores, s’està morint la revisió salarial d’un cop l’any? Les dades d’ofertes de feina de TalentUp apunten a una resposta més equilibrada. En 27 sèries de llocs comparables del Regne Unit i Espanya, la majoria dels salaris publicats es van moure poc d’un trimestre a l’altre, però gairebé la meitat es van moure un 5% o més en nou mesos, i els augments del salari mínim legal es van reflectir en el salari publicat en un sol trimestre. Aquesta guia mostra què mou els salaris dins d’un any, quan continua funcionant el cicle anual, un model híbrid amb revisions trimestrals i desencadenants fora de cicle, com governar els augments fora de cicle i què canvia la Directiva europea de transparència salarial un cop transposada.
Punts clau
- La revisió salarial anual continua funcionant per controlar el pressupost, garantir l’equitat i complir els convenis col·lectius; falla quan és l’únic moment en què mires el mercat.
- A les dades de TalentUp, la variació mediana d’un trimestre a l’altre del salari publicat va ser del 2,3%, però 12 de 27 sèries de llocs (44%) es van moure un 5% o més en nou mesos.
- Els salts d’un trimestre sovint es reverteixen: espera dos trimestres consecutius abans de canviar el preu d’una banda.
- Els augments del salari mínim es traslladen de pressa: les ofertes de mosso de magatzem al Regne Unit van pujar un 5,0% el trimestre en què el National Living Wage va augmentar un 6,7%.
- La resposta pràctica és un model híbrid: cicle anual, revisions trimestrals de mercat per als llocs volàtils i augments fora de cicle amb desencadenants escrits, un pressupost reservat i documentació.
- Un cop transposada la Directiva europea de transparència salarial, les bandes que es mostren a les persones candidates i les decisions retributives han d’estar actualitzades i s’han de poder explicar amb criteris objectius i neutres pel que fa al gènere.
Què mou els salaris dins d’un any
La revisió anual dona per fet que el mercat es queda quiet durant dotze mesos. Hi ha quatre forces que trenquen aquesta suposició amb regularitat:
| Factor |
Com mou els salaris |
Moment habitual |
Llocs més exposats |
| Demanda de competències molt buscades |
Les empreses apugen el salari publicat per cobrir llocs escassos; les primes poden aparèixer i desaparèixer en pocs mesos |
En qualsevol moment, sovint al voltant de rondes de finançament o cicles de projecte |
Tecnologia, dades, IA, enginyeria especialitzada (consulta bandes salarials per a llocs emergents) |
| Inflació |
Erosiona el salari real; es trasllada amb retard als salaris negociats i a les expectatives de les persones candidates |
Continu; l’IPCH de la zona euro va arribar al 3,8% el setembre del 2026 (dada avançada), i al 5,0% a Espanya |
Tots els llocs, sobretot els pitjor pagats |
| Salaris mínims legals |
Eleven el terra salarial i comprimeixen les bandes que hi ha a sobre |
Dates fixes: el Regne Unit cada abril; Alemanya i Espanya normalment des del gener |
Llocs d’entrada, comerç, hostaleria, logística, cures |
| Convenis col·lectius i indexació |
Els convenis sectorials, les clàusules de revisió i la indexació automàtica actualitzen els salaris mínims |
Dates dels convenis, sovint el gener; Bèlgica indexa automàticament |
La majoria dels llocs en països amb una cobertura alta de negociació col·lectiva |
Els canvis legals recents mostren com de grans poden ser aquests salts. El National Living Wage del Regne Unit va passar d’11,44 £ a 12,21 £ l’abril del 2025 (+6,7%) i a 12,71 £ l’abril del 2026 (+4,1%). El salari mínim d’Alemanya va pujar a 13,90 € per hora el gener del 2026 i arribarà a 14,60 € el gener del 2027. El salari mínim interprofessional (SMI) d’Espanya va pujar un 3,1%, fins a 1.221 € al mes en 14 pagues per al 2026. Per veure com afecten la inflació i la indexació el pressupost de l’any vinent, consulta inflació i salaris el 2026; per al cost de cada punt de pressupost, consulta pressupostos d’augment salarial per al 2027.
Cap d’aquests factors espera el teu calendari de revisió. La pregunta no és si cal reaccionar entre cicles, sinó quins senyals justifiquen reaccionar i com fer-ho sense perdre el control del pressupost.
Quant es van moure els salaris publicats: dades de TalentUp
2,3%
de variació mediana d’un trimestre a l’altre en el salari medià publicat d’un lloc
44%
de les sèries de llocs (12 de 27) es van moure un 5% o més en nou mesos
1 de cada 5
moviments trimestrals va ser del 5% o més, i molts es van revertir el trimestre següent
+5,0%
en les ofertes de mosso de magatzem del Regne Unit el trimestre en què el National Living Wage va pujar un 6,7%
Font: base de dades d'ofertes de feina de TalentUp. Regne Unit: gener–desembre del 2025; Espanya: octubre del 2025–setembre del 2026. 27 sèries de llocs, unes 47.400 ofertes.
Per mesurar quant es mou el salari dins d’un any, vam seguir el salari medià publicat per trimestre de llocs habituals en dos països en què vam poder mantenir constants la font de les ofertes, el lloc i el nivell: el Regne Unit al llarg del 2025 i Espanya d’octubre del 2025 a setembre del 2026. Cada sèrie compara, trimestre a trimestre, la mateixa denominació de lloc, un nivell intermedi o no especificat i la mateixa font d’ofertes (consulta la metodologia més avall).
Regne Unit, del T1 al T4 del 2025
| Lloc |
Mediana T1 2025 |
Mediana T4 2025 |
Variació en 9 mesos |
Moviment trimestral més gran |
Ofertes per trimestre |
| Comptable |
44.000 £ |
49.881 £ |
+13,4% |
+24,7% (després de −11,1%) |
520–1.650 |
| Infermer/a |
40.000 £ |
45.000 £ |
+12,5% |
+12,5% (després de −6,7%) |
150–370 |
| Mosso/a de magatzem |
23.039 £ |
25.826 £ |
+12,1% |
+5,0% (pujades constants) |
100–230 |
| Enginyer/a de programari |
65.000 £ |
70.000 £ |
+7,7% |
+16,7% |
300–1.000 |
| Auxiliar administratiu/iva |
23.500 £ |
25.000 £ |
+6,4% |
+4,2% |
205–325 |
| Executiu/iva comercial |
35.000 £ |
36.900 £ |
+5,4% |
+5,7% |
595–1.400 |
| Atenció al client |
24.064 £ |
25.064 £ |
+4,2% |
+3,9% |
730–1.055 |
| Responsable de màrqueting |
45.000 £ |
46.800 £ |
+4,0% |
+6,7% |
145–445 |
| Electricista |
40.146 £ |
40.500 £ |
+0,9% |
+1,2% |
145–320 |
| Project manager |
55.000 £ |
55.000 £ |
0,0% |
0,0% |
330–790 |
| Recruiter |
40.000 £ |
40.000 £ |
0,0% |
+6,2% (després −5,9%) |
580–1.320 |
| Xef / cuiner/a |
35.000 £ |
33.100 £ |
−5,4% |
−2,9% |
290–860 |
Espanya, del T4 del 2025 al T3 del 2026
| Lloc |
Mediana T4 2025 |
Mediana T3 2026 |
Variació en 9 mesos |
Moviment trimestral més gran |
Ofertes per trimestre |
| Dependent/a |
19.200 € |
21.000 € |
+9,4% |
+6,1% |
170–850 |
| Cambrer/a |
19.800 € |
21.500 € |
+8,6% |
+8,6% |
120–390 |
| Desenvolupador/a de programari |
31.000 € |
33.000 € |
+6,5% |
+8,1% |
75–300 |
| Comptable |
23.500 € |
25.000 € |
+6,4% |
+10,6% |
85–310 |
| Enginyer/a |
33.000 € |
34.500 € |
+4,5% |
+4,5% |
115–480 |
| Tècnic/a de manteniment |
25.500 € |
26.500 € |
+3,9% |
±3,9% (puja i baixa) |
150–770 |
| Cuiner/a |
20.400 € |
21.000 € |
+2,9% |
+7,8% |
60–270 |
| Electricista |
25.350 € |
26.000 € |
+2,6% |
+4,1% |
50–220 |
| Auxiliar administratiu/iva |
21.500 € |
22.000 € |
+2,3% |
+3,3% |
275–1.330 |
| Infermer/a |
31.500 € |
31.500 € |
0,0% |
0,0% |
65–250 |
| Mosso/a de magatzem |
19.500 € |
19.500 € |
0,0% |
−2,5% |
80–405 |
| Conductor/a de camió |
24.500 € |
24.500 € |
0,0% |
+4,2% |
165–750 |
| Comercial |
25.500 € |
25.000 € |
−2,0% |
−2,0% |
540–2.480 |
| Atenció al client |
19.000 € |
18.600 € |
−2,1% |
−2,8% |
115–590 |
| Netejador/a |
18.500 € |
17.500 € |
−5,4% |
−5,4% |
85–440 |
Quatre lliçons sobre la freqüència del benchmarking:
- La majoria dels llocs es mouen a poc a poc la major part del temps. La variació trimestral absoluta mediana va ser del 2,3%, i en el 28% dels trimestres la mediana es va moure un 1% o menys. Els project managers al Regne Unit i el personal d’infermeria a Espanya no es van moure gens: per a llocs així, n’hi ha prou amb una revisió anual.
- Però un any dona per a bretxes reals. 12 de 27 sèries es van moure un 5% o més en nou mesos (10 a l’alça i 2 a la baixa). Una banda fixada a principis d’any per a comptables, personal d’infermeria o mossos de magatzem al Regne Unit, o per a personal de comerç i hostaleria a Espanya, ja s’havia quedat clarament enrere al final.
- Els trimestres aïllats tenen molt de soroll. Les ofertes de comptable al Regne Unit van baixar un 11,1% en un trimestre i van pujar un 24,7% en el següent. No canviïs el preu d’una banda per una sola dada: exigeix que el moviment es mantingui dos trimestres o fes servir una mediana mòbil de sis mesos.
- Els terres salarials es traslladen de pressa. Les ofertes de mosso de magatzem al Regne Unit van pujar un 5,0% entre el T1 i el T2 del 2025, quan el National Living Wage va augmentar un 6,7%, i van continuar pujant després. A Espanya, les ofertes de cambrer/a i dependent/a van ser les que més van pujar en els trimestres posteriors a l’augment de l’SMI del 2026 (l’SMI del 2026 s’aplica des de l’1 de gener). Quan el salari és a prop del terra, el desencadenant és previsible: planifica’l per a la data en què s’aplica.
On continua funcionant la revisió salarial anual
Els arguments contra el cicle anual sovint s’exageren. Existeix per bones raons, i la majoria continuen vigents:
| Fortalesa de la revisió anual |
Per què importa |
Què ha de conservar un enfocament en temps real |
| Control del pressupost |
Finances aprova una sola bossa de mèrit i promocions l’any; el cost de nòmina és previsible |
La despesa fora de cicle surt d’una bossa reservada, no d’aprovacions improvisades |
| Equitat i comparabilitat |
Tothom s’avalua amb els mateixos criteris, pressupost i calendari |
Les decisions fora de cicle fan servir els mateixos criteris que el cicle anual |
| Calibratge |
Els comandaments comparen les decisions entre equips abans d’aprovar-les |
Els augments fora de cicle es revisen en la següent ronda de calibratge |
| Convenis col·lectius i indexació |
Moltes empreses europees han d’aplicar augments sectorials en dates fixes |
El cicle anual continua alineat amb les dates dels convenis i de la indexació |
| Consulta al comitè d’empresa |
Els principis retributius sovint es consulten o es negocien un cop l’any |
Els canvis en la política fora de cicle passen per la mateixa consulta |
| Càrrega de feina assumible |
És més fàcil fer bé un cicle que quatre |
Les revisions trimestrals es limiten a una llista curta de llocs volàtils |
Per a llocs estables, a prop de la mediana del mercat, amb poca rotació i salaris fixats principalment per conveni, una revisió anual ben feta i amb bones dades és suficient. Per saber com portar aquest cicle, consulta el nostre procés de revisió salarial en 12 setmanes.
La revisió anual falla quan és l’únic moment en què algú mira el mercat: una enquesta recollida mesos abans del cicle, aplicada a bandes que després queden congelades un altre any, mentre l’equip de selecció negocia ofertes per sobre de la banda i els comandaments pressionen per fer contraofertes.
El model híbrid: cicle anual, revisions trimestrals i desencadenants fora de cicle
El model que combina control i capacitat de resposta té tres capes:
- Cicle anual (tots els llocs). Actualització completa del benchmark, actualització de bandes, pressupost de mèrit i promocions, calibratge i control d’equitat salarial. Continua sent on es produeixen la majoria dels canvis salarials.
- Revisions trimestrals de mercat (una llista curta). Cada trimestre, compara les dades de mercat actuals amb les teves bandes per als llocs volàtils: competències molt buscades, alta rotació, llocs a prop d’un terra legal i llocs per als quals estàs contractant activament. Actualitza les bandes de contractació quan un moviment es mantingui dos trimestres; deixa el salari de la plantilla per al cicle següent tret que s’activi un desencadenant.
- Desencadenants fora de cicle (excepcions). Una llista escrita de situacions que permeten un canvi salarial entre cicles, amb un pressupost reservat i regles d’aprovació.
Amb quina freqüència hauries de fer benchmarking salarial?
| Perfil del lloc |
Freqüència del benchmark |
Què cal revisar |
| Llocs estables, poca rotació, salari fixat per conveni |
Anual, abans de la revisió |
Mediana de mercat davant del punt mitjà de la banda, mínims de conveni |
| Llocs a prop del salari mínim legal |
A cada actualització legal i a més un cop l’any |
Nou terra davant del mínim de la banda, compressió amb el nivell següent |
| Competències molt buscades, alta rotació, moltes vacants obertes |
Trimestral |
Mediana mòbil de les ofertes actuals, taxa d’acceptació d’ofertes, baixes no desitjades |
| Llocs nous o emergents |
En crear-los i després trimestral durant el primer any |
Llocs proxy, amplitud de la banda, resultats de contractació |
| País o ubicació nous |
Abans de la primera contractació i després anual |
Nivell del mercat local i moneda (consulta benchmarking salarial internacional) |
Els senyals interns importen tant com les dades externes. Un lloc necessita una revisió de mercat quan baixa la taxa d’acceptació d’ofertes, les persones candidates rebutgen una vegada i una altra la part alta de la banda, les baixes no desitjades citen el salari o moltes persones treballadores són per sota del mínim de la banda. La penetració en la banda mostra on és cada persona dins de la seva banda i és la manera més ràpida de detectar aquest últim senyal.
Els augments fora de cicle són el punt en què el model híbrid es torça: sense regles, premien qui pressiona més o porta una oferta externa, i creen en silenci les bretxes que després haurà d’explicar una auditoria d’equitat salarial. Una bona política d’ajust salarial fora de cicle té cinc elements.
1. Una llista tancada de desencadenants.
| Desencadenant |
Evidència necessària |
Acció habitual |
| Augment del salari mínim legal o del conveni col·lectiu |
Nou import legal o pactat |
Augment obligatori en la data d’efecte, més una revisió de la banda superior per limitar la compressió salarial |
| Correcció de mercat |
Mediana de mercat per sobre de la teva banda en dues revisions trimestrals consecutives; persones treballadores per sota del mínim de la banda |
Moure la banda; portar les persones treballadores al mínim; la resta espera el cicle |
| Promoció o canvi important de responsabilitats |
Nou nivell o noves responsabilitats documentades |
Augment a càrrec de la bossa de promocions |
| Correcció d’equitat salarial |
Bretxa no explicada amb persones comparables que fan la mateixa feina o una feina d’igual valor |
Augment a càrrec de la bossa d’equitat, registrat a l’expedient d’auditoria |
| Retenció d’un lloc crític |
Criticitat del lloc i una bretxa de mercat documentada, no només una oferta externa |
Excepcional, amb aprovació d’alt nivell i els mateixos criteris que el cicle |
2. Un pressupost reservat. Reserva una bossa fora de cicle separada quan s’aprovi el pressupost anual, dimensionada a partir de la despesa real fora de cicle de l’any anterior i dels augments legals que ja coneixes. La despesa a càrrec d’aquesta bossa es reporta a Finances cada trimestre, perquè el salari fora de cicle no competeixi mai de manera invisible amb la bossa de mèrit. Per a la mida de la bossa total, consulta pressupostos d’augment salarial per al 2027.
3. Els mateixos criteris que el cicle anual. Fes servir les mateixes bandes i els mateixos criteris d’acompliment i experiència. Si s’aplica una correcció de mercat a un lloc, aplica-la a totes les persones d’aquest lloc que siguin per sota del nou mínim, no només a qui la va demanar.
4. Regles d’aprovació clares. Defineix qui aprova què; per exemple, el comandament directe més RH dins de la banda, i una direcció de compensació o de RH per sobre de la banda o per sobre d’un percentatge fixat. Les contraofertes fetes amb pressa també han de seguir la regla.
5. Documentació per a l’equitat salarial. Per a cada decisió, registra el desencadenant, les dades de mercat utilitzades i la seva data, el grup de comparació, el salari anterior i el nou i qui el va aprovar. Recalcula cada trimestre la bretxa salarial de gènere per categoria de treballadors amb els canvis fora de cicle i incorpora’ls a la següent auditoria d’equitat salarial.
El benchmarking en temps real i la Directiva europea de transparència salarial
La Directiva europea de transparència salarial (2023/970) no diu a les empreses amb quina freqüència han de fer benchmarking. El seu termini de transposició va acabar el 7 de juny del 2026, i les seves obligacions s’apliquen mitjançant les lleis nacionals un cop cada estat membre les transposa, així que comprova la situació a cada país on tinguis persones treballadores. Allà on s’aplica, diversos articles fan arriscat tenir bandes desactualitzades i decisions retributives sense documentar:
| Disposició de la Directiva |
Què exigeix |
Per què importa la freqüència del benchmarking |
| Article 4 |
Estructures retributives basades en criteris objectius i neutres pel que fa al gènere |
Les bandes han de reflectir el mercat i aplicar-se de manera coherent, també fora de cicle |
| Article 5 |
Banda salarial o salari inicial comunicat a les persones candidates abans de l’entrevista |
La banda que publiquis ha d’estar actualitzada; una banda desfasada provoca ofertes rebutjades o bandes que no pots respectar |
| Article 6 |
Criteris de fixació i progressió salarial a disposició de la plantilla |
Els desencadenants fora de cicle són criteris retributius: posa’ls per escrit |
| Article 7 |
La plantilla pot sol·licitar el seu nivell retributiu i la retribució mitjana per sexe per a una mateixa feina o una feina d’igual valor |
Els augments fora de cicle concedits a unes poques persones es noten de seguida en aquestes mitjanes |
| Article 9 |
Informació sobre la bretxa salarial: 250 o més persones treballadores, cada any des del 7 de juny del 2027; 150–249, cada tres anys des del 7 de juny del 2027; 100–149, cada tres anys des del 7 de juny del 2031 |
Inclou la bretxa per categoria de treballadors, on es concentra la retribució fora de cicle desigual |
| Article 10 |
Avaluació retributiva conjunta si una bretxa no explicada del 5% o més no es corregeix en sis mesos |
Les correccions de mercat documentades i objectives són més fàcils de justificar |
| Article 18 |
La càrrega de la prova passa a l’empresa en les reclamacions per discriminació retributiva |
Has de mostrar les dades i els criteris darrere de cada decisió |
La conseqüència pràctica: un cop s’apliquin les lleis nacionals, una banda de contractació que va un any per darrere del mercat no és només un problema de selecció. Empeny el salari de les noves incorporacions per sobre de la banda, crea bretxes amb les persones treballadores que fan la mateixa feina i fa que aquestes bretxes siguin més difícils d’explicar. Mantenir les bandes actualitzades amb revisions trimestrals, i registrar cada canvi fora de cicle, és la manera més senzilla que els informes de l’article 9 es puguin explicar. Per a un procés de benchmarking pas a pas alineat amb la Directiva, consulta benchmarking salarial per a la transparència salarial i la nostra pàgina de recursos sobre transparència salarial.
TalentUp actualitza de manera contínua les dades salarials de les ofertes de feina, per lloc, país i nivell (consulta la nostra metodologia). L’European Salary Benchmark Report ofereix una referència entre països per al cicle anual, i els nostres plans hi afegeixen la vista mensual per a les revisions trimestrals.
Fonts